Masáže

Hana Šiklová

Lymfatický systém

Pokud se domníváte, že jedinou vzácnou tekutinou, která proudí tělem, je krev, tak jste na omylu. Vedle krve je velmi významná také lymfa. Málo se o ní  mluví, málo se o ní ví. Podceňovat bychomji ale rozhodně neměli!

Její název pochází z řečtiny a znamená čistá voda. Název odkazuje na její barvu, která je skutečněprůzračná. Jen lymfa odcházející z trávicího traktu má jemně mléčné zabarvení, protože obsahuječástečky tuku. Míza, jak se jí také česky říká, koluje v lymfatických cévách a sbírá po těle škodlivé látky. Ty se do našeho organismu dostávají s potravou, vzduchem při dýchání, pokožkou, ale i při mnoha stresových situacích. V lymfatických neboli mízních uzlinách se lymfa čistí. Škodlivé látky nebezpečné bakterie se zde odbourávají a jsou tady pohlcovány a ničeny. Uzliny se tak celkově podílejí na tvorbě protilátek a imunitních procesech v celém našem organismu.

Ovlivňuje také celulitidu!

Někdy se ale stává, že se oběh lymfy zpomalí nebo dokonce úplně zastaví. Krev v žilách a cévách vám obíhá díky neúnavnému srdíčku. Lymfa však žádnou podobnou pumpu nemá. Koluje jenom díky pohybům svalů v okolí lymfatických cév. Pokud máte sedavé zaměstnání anebo celkově trpíte nedostatkem pohybu, tok lymfy je s velkou pravděpodobností narušen.

Jak se to projevuje? 

První signály obvykle vysílá sama pokožka. Může být suchá a hrubá, není pružná jako bývá obvykle. Známkou poruchy oběhu lymfy je také celulitida nebo akné! Dochází i k tzv. městnání lymfy, tedy k jejímu hromadění. To může vést až k nepěkným otokům ( lymfedémům), které mohou být nejen přechodné a objevovat se při námaze, ale i stálé a vyústit v elefantiázu, projevující se tzv. "sloní nohou". 

Lymfomasáž mívá zázračné účinky

Problémy s lymfou se odrážejí i na psychice. Mohou se projevovat špatnou náladou a celkovou podrážděností. Také dlouhotrvající únava těla je znamením, že s lymfou není něco v pořádku… Při těchto problémech je třeba lymfu zase rozpohybovat. 

Tady se ke slovu dostává lymfomasáž neboli lymfodrenáž. Provádí se buď přístrojem, anebo manuálně. 

Již po první proceduře může přinést viditelné výsledky a značnou úlevu. Některé ženy po masáži přímo krásní před očima. Pleť mládne a tělo hubne. Je to tím, že zadržovaná lymfa se dá znovu do pohybu a zmizí tak mnohdy ošklivé otoky. Pomoc se najde i v přírodě. Pomáhají třeba silice jalovcového plodu,čaj ze svízele a stimulující účinky mají i rozmarýn nebo pačuli.Přijďte nás navštívit, rádi Vás uvítáme.